Multiple Teams · Recognition Night – Fall 2017


The North Olmsted High School held their fall recognition night on Tuesday, November 14th at 7:00 PM in the NOHS gymnasium. Congratulations to all fall athletes on an outstanding fall season.

Recognition Night video: https://youtu.be/eOOU7DNqwoE

SWC – Scholar Athletes

This fall I am proud to announce that we have 12 scholar athletes to honor.

This year’s scholar athlete award winners are:

Cheerleading – CARLIE BRAHLER

Cross Country Boys – NATHAN GAJOWSKI

Cross Country Girls – EMILY STATZER

Eaglet Kick line – HANNAH STORER

Flag Team – DANIELLE LAJKO

Football – ROBERT HAAS

Boys Golf – CAM KINTER

Girls Golf – GRACE ENGLISH

Boys Soccer – SEAN KRONZ (also Academic All Ohio)

Girls Soccer – GRACE LAURENZI (also Academic All Ohio)

Tennis Girls – ALLY SCHALL

Volleyball – ELISE JARACHOVIC

IMG_0088

Additional Academic All Ohio individuals

Boys Soccer: Trevor Cairns, Jon Kramer, Matt Sanborn, Cory Heitman, Luke Duncan, Sean Kronz

Girls Soccer – Jordan Dangerfield, Sam McNally, Grace Laurenzi

Academic All Ohio Honors – Team Honors

Boys Soccer & Girls Soccer Team have both earned – Academic All Ohio status

Sportsmanship Awards        

I am very proud to announce our 12 winners of the Southwestern Conference Sportsmanship award. These athletes have displayed a strong commitment of leadership and sportsmanship among their teammates and have been personally selected by their head coaches.

Cheerleading – Alyssa Sully

Boys Cross Country – Nathan Gajowski

Girls Cross Country – Alexandra Balson

Eaglet Kickline – Monique Samrani

Eaglet Flag – Calie Mrozek (Kali)

Football – Garrett Fess

Boys Golf – Cameron Kinter

Girls Golf – Grace English

Boys Soccer – Lucas Duncan

Girls Soccer – Samantha McNally

Girls Tennis – London Hughes

Volleyball – Zinta Frigic

IMG_0093

All SWC Honors

Cheerleading

Destiny Remy – Honorable Mention

Hannah Humenik- Honorable Mention

Carlie Brahler – 2nd Team

Alyssa Sully – 2nd Team

Molly McCoy – 1st Team

Cross Country – Boys

Nathan Gajowski – Honorable Mention

Hani Yunis – Honorable Mention

Cross Country – Girls

Alex Diamantis – Honorable Mention

Kate Kennedy – Honorable Mention

Football

Sean Conroy – Honorable Mention

Austin Murphy – Honorable Mention

Zach Rondeau – 2nd Team

Tyler Jones – 1st Team

Darren Anders – 1st Team

Golf – Boys

Matt Olah – Honorable Mention

Cam Kinter – Honorable Mention

Golf—Girls

Natalie Ellis – Honorable Mention

Kaitlyn Kwiat – Honorable Mention

Soccer – Boys

Lucas Duncan – Honorable Mention

Brendan Cummings – Honorable Mention

Jon Kramer – 2nd team

Trevor Cairns – 1st team

Soccer – Girls

DeAvion Anderson – Honorable Mention

Izzabelle Oley – Honorable Mention

Alex Diamantis – 2nd Team

Mikayla Rollins – 1st Team

Tennis

London Hughes – Honorable Mention

Otilia Oita – Honorable Mention

Volleyball

Natalie Kennedy – Honorable Mention

Lindsay Hufford – Honorable Mention

Elise Jarachovic – 2nd Team

 

School Records

Football

             Rushing YardsDarren Anders 348

Previous Record – Bob Miller 346

Yards from scrimmage in a game – Darren Anders 445      

             All purpose yards in a game – Darren Anders 486

Sacks in a season – Darren Anders 10.5 sacks

Mahmoud Mustafa 9 and Jake Jones 9

Volleyball

             Career Aces  – New record – 106 Elise Jarachovic

Previous record- 96 Brittany Donelan

             Aces in a Season – New Record – 42 Natalie Kennedy

Previous Record – 32 Brittany Donelan

Recognition Night Photos

3456 IMG_3279 IMG_3281 IMG_3282 IMG_3283 IMG_3284 IMG_3285 IMG_3286 IMG_3287 IMG_3288 (2) IMG_3288 IMG_3289 IMG_3290 IMG_3291 IMG_3292